Picie soków z warzyw i owoców – krótka historia i zwyczaj

News

zielony smoothie do pracySoki z owoców i warzyw od wieków były uważane za naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Jeszcze z czasów przed naszą erą, znaleziono dokumenty potwierdzające picie soków w celach zdrowotnych przez starożytne cywilizacje.

Jednym z najlepszych przykładów jest przepis na sok z granatów i fig, o którym mówiono, że daję tężyznę fizyczną oraz wspaniałą sprawność umysłową. W czasach starożytnych soki wytwarzano poprzez przetworzenie owoców i warzyw na pulpę z pomocą prostych urządzeń, a następnie wyciskanie z nich soku.

sok żurawinowy

Bardzo często do soków dodawano różne zioła, co razem tworzyło mieszankę o właściwościach zdrowotnych i leczniczych. W niektórych krajach, takich jak Peru czy Korea, soki z warzyw i owoców, w połączeniu z ziołami, stały się częścią odprawianych rytuałów, jakie wznosili kapłani w świątyniach w celach uzdrowicielskich. W czasach nam obecnych, picie soków zyskało na popularności na początku XX w., kiedy to doktor Max Gerson, rozpoczął kampanię leczenia sokami wielu chorób nowotworowych. W tym okresie powstały także podwaliny diety wegetariańskiej, która z czasem zdobywała coraz więcej sympatyków.

Kolejnym prekursorem zdrowej diety był doktor Norman Walker, który opublikował książkę z nowatorską filozofią zachęcającą do picia soków i spożywania jak największej ilości surowych warzyw i owoców. Świeżo wyciśnięte soki warzywno – owocowe nazwał nawet „pokarmem życiodajnym”, co świadczyło o ego głębokim przeświadczeniu o dobroczynnym wpływie picia soków na organizm, a fakt że doktor Walker dożył 118 lat stosując swoje zasady, powinno świadczyć już samo za siebie. Po tak gorliwej i ciekawej promocji zdrowego picia soków, w Europie zaczęły powstawać liczne ośrodki w których pacjentów leczono świeżymi sokami.

sok dla sportowcówPicie soków stało się także nieodzownym elementem w diecie sportowców, ale także w dietach światowej sławy modelek, aktorek czy piosenkarzy. Za ich przykładem poszli zwykli, przeciętni ludzie i narodziła się na nowo tradycja picia świeżo wyciśniętych soków warzywnych i owocowych. Pierwsza reklama promująca picie soków pojawiła się w telewizji w 1989 roku, co tylko przyśpieszyło rozwój tego trendu na świecie. Na rynku pojawiło się coraz więcej modeli sokowirówek i wyciskarek, więc picie soków stało się łatwe i proste także w domach.

W dzisiejszych czasach każdy już może sobie pozwolić na zakup takiego sprzętu AGD i zafundować dla siebie i rodziny picie świeżych soków. Z roku na rok można zaobserwować wzrost zainteresowania zdrowym odżywianiem i coraz szersze grono zwolenników picia soków, co przyczynia się do wzrostu sprzedaży wyciskarek.