Mycie wyciskarki - fakty i mity

News

mycie wyciskarkiGdy mówimy o wyciskaniu soku z wykorzystaniem wyciskarki, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jest to prawdziwa przyjemność. Sytuacja komplikuje się jednak w tym samym momencie, w którym uświadamiamy sobie, że wyciskarka wymaga umycia. Często nie jest to proste zadanie, a jednak wcale nie oznacza to, że powinniśmy z nim zwlekać.

jak umyć wyciskarkęMycie wyciskarki jest ważne z przynajmniej kilku powodów i nietrudno jest domyślić się, że na pierwszy plan niezmiennie wysuwa się nasze zdrowie. Jeśli w wyciskarce pozostają resztki miąższu, możemy mieć pewność, że okażą się one znakomitą pożywką nie tylko dla bakterii, ale również dla pleśni oraz innych drobnoustrojów. Potem wystarczy już tylko wycisnąć sok w nieumytej wyciskarce, aby znalazły one prostą drogę do naszego organizmu.

Nie bez znaczenia jest jednak również kondycja samej wyciskarki, nie możemy bowiem zapominać o tym, że zarówno zasychające resztki soku, jak i miąższu przyczyniają się do utworzenia brązowego wapiennego osadu, który potrafi niszczyć nawet te części urządzenia, które wydają się odporne na uszkodzenia.

Nie można tez zapominać o samej wydajności wyciskarki, musimy więc liczyć się z tym, że jeśli sito nie zostanie dokładnie umyte, dojdzie do zaschnięcia włókien, które do tego momentu nie uwolniły się z jego otworów. Takie sito nie jest w stanie pracować tak efektywnie, jak się tego od niego oczekuje. Tu warto podkreślić, że jak dotąd nie wynaleziono jeszcze urządzenia, które nie wymagałoby mycia i niewiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie taki stan rzeczy ulegnie zmianie. Cena nie ma tu przy tym znaczenia.

płukanie wyciskarki wodą

Nie warto też wierzyć w to, że jakakolwiek wyciskarka będzie się nadawała do tego, aby myć ją w zmywarce. Jest to niemożliwe z przynajmniej dwóch powodów. Na pierwszy plan wysuwa się obecność gumowych uszczelek charakterystycznych dla jej konstrukcji, a te nie poradzą sobie ani z silnymi detergentami, ani ze zbyt gorącą wodą. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że zmywarka nie dotrze do zakamarków urządzenia, a to właśnie na ich czystości powinno nam najbardziej zależeć.

Nowoczesne rozwiązania zwracają na siebie uwagę między innymi dzięki funkcji przepłukiwania na biegu. Jest ona bardzo przydatna, nawet ona nie jest jednak w stanie zastąpić mycia wyciskarki. Owszem, stwarza ona możliwość pozbycia się nadmiaru miąższu, trudno dostępne zakamarki nadal pozostają jednak nieoczyszczone.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, jaka wyciskarka powinna zwrócić na siebie naszą uwagę, kwestia jej późniejszego mycia nie powinna być przez nas zaniedbywana. Jeśli o tym zapomnimy, możemy wejść w posiadanie drogiego urządzenia, z którego nie będziemy chcieli korzystać.